המשק הישראלי | יום העצמאות 2024

Picture of גיא הלר

גיא הלר

דגל ישראל מחברת המשק הישראלי

המשק הישראלי 2024. רגע אחרי שציינו 76 שנות עצמאות לישראל, ובתקופה הקשה ביותר שלה – ביטחונית, חברתית, מדינית – בואו נבחן את הפן הכלכלי – ישראל במספרים, במאקרו ובשוק ההון.

מאז ה-7 באוקטובר 2023 צה”ל גייס למעלה מ־360,000 חיילי מילואים – גיוס המילואים הגדול בתולדות המדינה, ואלפי כלי רכב אזרחיים גויסו לשימוש הצבא.

לפי נתוני בנק ישראל עלות המלחמה למשק הישראלי מגיעה ל-600 מיליון דולר בשבוע ואובדן של כ-6% מהתל”ג עקב היעדרות מהעבודה.

לאחרונה אמר שר האוצר כי העלות היומית הישירה של המלחמה היא כ-246 מיליון דולר.

המשק הישראלי 2024: דירוג האשראי יורד לראשונה מאז קום המדינה

ב-24 באוקטובר 2023 הורידה חברת דירוג האשראי  דירוג האשראי S&P את תחזית דירוג האשראי של ישראל מ”יציבה” ל”שלילית”, והודיעה כי דירוג האשראי יֵרד אם העימות הצבאי יתרחב, ויגדיל את הסיכונים הביטחוניים והגאופוליטיים שאיתם מתמודדת ישראל.

בפברואר 2024 הגיעה מכה כואבת עוד יותר עם הודעת חברת דירוג האשראי מודי’ס, שהחליטה לא רק להוריד את דירוג האשראי של ממשלת ישראל, אלא גם להצמיד לדירוג החדש תחזית שלילית. וזאת משום ש”יש לא מעט סיכונים אפשריים להסלמה שכוללת עימות צבאי משמעותי, ישיר ומתמשך עם איראן.”

הדירוג נכון להיום: A פלוס.

המשק הישראלי 2024: עלויות המלחמה יגיעו לכ-10% מהתמ”ג

בחודש אוקטובר 2023 נעדרו מעבודתם כ-764 אלף איש ואישה, שהם כ-17.6% מהמועסקים. כ-140 אלף מהם בשל גיוס לשירות מילואים.

כלכליסט מדווח את הערכת משרד האוצר: 12 חודשים של מלחמה בעזה (ללא מלחמה בצפון) יעלו למשק הישראלי על יותר מ-200 מיליארד ₪, שהם כ-10% מהתמ”ג.

השפעות גלובליות למלחמה בעזה

מגזין בלומברג מביע חשש מהשלכות נרחבות של המלחמה במזה”ת שיביאו למיתון בכלכלה העולמית – צמצום המסחר האזורי באירופה, עליה במחירי האנרגיה וירידה בביטחון הצרכן. בגולדמן זקס רואים את שוקי הנפט והגז הטבעי כתחום העיקרי שיושפע באירופה בעקבות המלחמה.

מלחמת עזה השפעות גלובליות

בעקבות תקיפות החות’ים במיצר באב אל-מנדב השתנתה מפת השינוע הימי העולמית. חברות הספנות הסיטו ספנות מים סוף ותעלת סואץ (43% פחות תנועה בתעלה), מה שהוביל כמובן להתייקרות בעלויות המשלוח, צמצום המשלוחים מאסיה לישראל וצמצום משמעותי בפעילות עד כדי השבתה כמעט מוחלטת של נמל אילת. נרשמה עלייה של 60% בתנועה הימית בנתיב המקיף את אפריקה סביב כף התקווה הטובה

המשק הישראלי 2024 במאקרו

האינפלציה נכון להיום עומדת על 2.8%, ריבית בנק ישראל עומדת על 4.5% אחרי הורדה אחת של רבע אחוז.

האנליסטים מעריכים כי שיעור הריבית בשנה הקרובה ינוע בין 3.5% ל- 3.75%. בנק ישראל צופה 2% צמיחה בתוצר בשנת 2024 ו-5% ב-2025.

כלכלני ה-OECD לעומת זאת צופים צמיחה של 4.6% ב-2025 אחרי צמיחה שלילית ב- 2024. על הדרך הם מזהירים כי הצעד של העלאת המע”מ לא יספיק כדי להשלים את החסר.

בבנק ישראל מסבירים כי הפגיעה בתוצר ב-2024 היא שילוב של האטה הן בצד ההיצע והן בצד הביקוש. בצד הביקוש הצפי הוא לסנטימנט צרכני שלילי והמשך פגיעה בביקוש לצריכה.

ענף הבנייה, לדעת כלכלני הבנק, מצליח כרגע לפעול טוב מהצפוי על אף המחסור בעובדים, אך הפגיעה בפעילות עוד עלולה להתארך והשלכותיה עוד עלולות להיות ארוכות.

ענף התיירות נפגע אנושות ובהסתכל על אירועי העבר – פגיעה בתיירות בדרך כלל מתמשכת. יקח לענף הזה זמן להתאושש.

נתוני האבטלה מציגים ירידה ברבעון הראשון של 2024 ונראה שמגמה זו תמשיך ובמהלך 2025 תגיע לרמתה כפי שהייתה לפני המלחמה.

הגירעונות בתקציב הממשלה בשנים 2024 ו-2025 צפויים להסתכם ב-6.6% וב-4.6% תוצר. החוב צפוי לעלות לרמה של 67% תוצר ב-2024 ולהישאר ברמה דומה גם במהלך 2025.

בבורסה: מדד ת”א 125 עלה 9.25% ביחס לרמת המדד ערב ה-7 באוקטובר.

שערו של הדולר מול השקל, שחצה את ה-4 שקלים לקראת סוף אוקטובר, ירד בחזרה לאזורי ה-3.5 – 3.7 ₪

המשק הישראלי שמיים של תקווה
Image by wirestock on Freepik

המשק הישראלי ישוב לפרוח

בסיכום שלל הנתונים, נראה שעל אף שמדינת ישראל נמצאת במערכה המורכבת ביותר בתולדותיה, מצב המשק סביר ומתמודד יפה עם ההשלכות החמורות של המלחמה.

במידה ותושג בחודשים הקרובים שליטה גם בגזרה הצפונית והמלחמה תגיע לסופה בחודשים הקרובים, קיים פוטנציאל רב לשיקום הכלכלה ובמיוחד בסקטורים שנפגעו באופן החמור ביותר כמו ענף הבניה, תיירות ומסעדנות.

אנחנו מעריכים כי המשק הישראלי ישוב לפרוח ומדדי המניות יחזרו לעליות ויתקנו את הירידות שהחלו עוד לפני המלחמה בעקבות ההפיכה המשטרית.

 


* פרסום זה אינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם. המידע המובא לעיל הינו על בסיס נתונים המתקבלים מאתרים כלכליים ו/או אתרים של עורכי מדד ועל כן המידע עלול לכלול מידע שגוי ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינוים אחרים. אין לראות במידע זה כמידע שלם וממצה וכי אין בתשואות ובנתוני העבר כדי להעיד על תשואות ו/או נתונים בעתיד. לכותב עשוי להיות מעת לעת עניין במידע המוצג במסמך זה ו/או נכסים הקשורים במידע כאמור.

 

 

 

עוד לקרוא במגזין:

קרנות פרייבט אקוויטי. top tier

Top Tier | פרק 4 אסטרטגיית קרנות קו-אינווסט ב-PE. עם ענבר שטיינר

קו-אינווסט, אחת מאסטרטגיות ההשקעה של תחום הפרייבט אקוויטי, ואחת המעניינות שבהן. ענבר שטיינר, שותפה מנהלת בפירמת הייעוץ האסטרטגי HA Global, מגיעה לאולפן לפרק שלם על אסטרטגיית קו-אינווסט ● מהי עסקת קו-אינווסט, על אופן ההשקעה למשקיעים הפרטיים לצד המוסדיים, כיצד בוחנים עסקה כזאת ועוד

קרא עוד »
ניהול השקעות במשבר

ניהול השקעות בתקופת משבר – ביטחון וכלכלה נפגשים בתיק

ניהול תיק השקעות במלחמה. וובינר בהשתתפות הפרשן הצבאי אמיר אורן ומנכ”ל IBI בית השקעות, דייב לובצקי. ביקשנו מכל אחד מהם לדבר על תחום מומחיותו, יחד קיבלו המשקיעים תמונה מלאה של המציאות, מבט מפוכח אל העתיד וכלים פרקטיים לבדיקת תיק ההשקעות שלהם והיכן יש מקום לשפר

קרא עוד »
עופר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר, הראל פיננסים

אינפלציה וריבית, וצמיחה: 2024 בשוק העולמי • שיחה עם ראש אגף כלכלה ומחקר, הראל

אינפלציה וריבית, צמיחה ושווקים – שנת 2024. שיחה עם עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר, הראל פיננסים. מה הצפי לשווקים לשנה הקרובה, מה צפוי לקרות לתיק קלאסי של מניות ואג”ח והאם לצד האטה גלובלית, שוק ההון דווקא יתעורר?

קרא עוד »

שנחזור אליך?

תודה שנרשמת לניוזלטר שלנו.

כדי לא לפספס אף הזדמנות להשקעה
כדאי לבדוק את טאב ה-Promotions שלך מדי פעם ואפילו להעביר את המייל ל-Inbox

מבטיחים לא לשלוח ספאם!