FTX, מאסק ונסד”ק מטולטל: דברים שלא קורים בשוק הלא סחיר

Picture of רועי למפרט

רועי למפרט

FTX

מה הקשר בין FTX, מאסק וטעות שהקפיצה את נסד”ק?

במהלך סופ”ש אחד התמוטטה בורסת הקריפטו FTX, הנסד”ק קפץ היסטורית וירד כלעומת שקפץ ומניותיהן של חברות ענק קרסו בגלל כמה ציוצים בטוויטר. בסופ”ש אחד נמחקו עשרות מיליארדים של דולרים לאלפי משקיעים. 

אירועים מסוג זה ממחישים בעייני את יתרון היציבות של השוק הלא סחיר. כתבתי על כך טור לדה מרקר, מוזמנים ומוזמנות לקרוא. 

שלוש רעידות אדמה בסופ”ש אחד

כאמור, שלושה אירועים מחקו עשרות מיליארדים ביומיים. 

נתחיל עם בורסת הקריפטו FTX שהתמוטטה משווי של 32 מיליארד דולר לשווי אפס ב-48 שעות בערך. תוצאות הקריסה אינם רק מחיקתם של עשרות המיליארדים של משקיעי FTX, אלא גם אפקט כדור השלג שנוצר, כלומר מיליונים אם לא מיליארדים נוספים של משקיעים שעומדים להתנדף כלא היו.

האירוע השני שהתרחש באותו סופ”ש ממש היה דווקא עלייתו המטאורית הרגעית של מדד הנסד”ק, עלייה חדה של כ-7%, שמהר מאוד התבררה להיות פיקציה. עלייה שהתבססה על סטייה במדד המחירים שפורסם קודם לכן והציג מצג שווא של ירידה באינפלציה. בקיצור, טעות בקריאת הנתונים הזיזה מיליארדים של דולרים בתוך שעות.

ובזמן שזה קורה, השתעשע לו איילון מאסק במשרדי הרכש החדש שלו טוויטר והחליט להציע לכל משתמשי הפלטפורמה, שהם כ-400 מיליון במספר, לרכוש בשמונה דולר בלבד תגית אימות לפרופיל. תגיות של וי כחול ונחשק חולקו לכל מי ששילם את הסכום המגוחך, מבלי לבדוק את שמות הפרופילים ומבלי לאמת פרטים.

בהחלטה מהירה חיבר המיליארדר ה”שובב” בין וי כחול לבין כל טרול עם 8 דולר בכיס ואג’נדה. הוא חזר בו די מהר, לא לפני שמניות ענק הספיקו להתרסק בשווקים בעקבות אותו חיבור מופרע.

דוגמאות? ענקית התרופות איבדה במהלך הסופ”ש 15 מיליארד דולר בעקבות הציוץ המפתיע: מהיום נחלק אינסולין בחינם לכל חולי הסוכרת! לצידה מחקה ענקית הנשק לוקהיד מרטין כ-8 מיליארד דולר לאחר שהכריזה בציוץ סנסציוני שמעולם לא הייתה עומדת מאחוריו שהיא מפסיקה לחלוטין מכירה של נשק לישראל, סעודיה וארה”ב עד שתיבדק לעומק הפגיעה של זכויות אדם בשטחן.

ואלה רק שתי דוגמאות מתוך סופ”ש מטורלל, אליו הגיב מאסק עצמו באופייניות בלתי נסבלת: “עשיתי את זה בשביל הצחוקים” (did it for the lulz). מצחיק. אישית, אני מחכה לראות את המשך הסיפור הזה בבתי המשפט.

תנודתיות בלתי נסבלת למשקיעים

אני בשוק מ-2001 ואפילו ב-2008 לא ראיתי דבר כזה כמו הסופ”ש הזה בשבוע הראשון של נובמבר וגל הטירוף ששטף את השוק וכשהסיבות לכך הן כל כך מטלטלות. בעיניי, שלושת האירועים האלה – הקריסה של FTX (וגם ההבנה המאוחרת של מה שהביא אותה לצמוח כל כך מלכתחילה), נסיקת הנסד”ק שנבעה מטעות שהייתה כנראה יותר wishful thinking מטעות תמימה וההשפעה של כמה ציוצים בטוויטר על השוק ממחישים בצורה ברורה: השוק הסחיר הפך לשוק תנודתי בצורה שהיא בלתי נסבלת למשקיעים. מיליארדים של דולרים נתונים להשפעות חיצוניות כעלה נידף ברוח, ולדעתי כפי שלא היה מעולם.

את ההשפעות של הרשתות החברתיות על יציבות השווקים בוודאי עוד יחקרו וילמדו באקדמיה, אבל אנחנו כאן בשביל לדון במציאות, והמציאות היא שמשקיעים מבקשים יציבות. בניגוד לסוחרים שתנודתיות השוק יושבת בלב הפעילות שלהם, משקיעים רוצים לשים את כספם באפיקים בעלי יציבות לאורך זמן. אפיקים בעלי קורלציה נמוכה ככל האפשר עם תנודתיות השוק, אפיקי השקעה שמספקים תשואה עקבית פחות או יותר. אני לא מדבר על הסיכונים הברורים בכל השקעה, מן הסתם.

השוק הלא סחיר: אי של יציבות

המסקנה המתבקשת היא כי את היציבות שמחפשים המשקיעים הם יכולים למצוא בשוק הלא סחיר. לא סתם עשו המוסדיים את השיפטינג האדיר שלהם לכיוון הלא סחיר בעשור האחרון.

זה אפיק השקעה שאינו מושפע מהתנודתיות של השוק הסחיר ואינו רגיש כמוהו לאירועים מבחוץ או מבפנים. מאפייני השוק בנכסים בלתי סחירים לא מאפשרים קריסה כזו כמו של בורסת FTX, לא בגלל שפועלים שם רק מנהלי השקעות (או מנהלי קרנות לצורך העניין) טובים יותר שבודקים כל השקעה לעומקה הראוי, אלא בשל מאפייני ההשקעה ונזילות הכסף.

ברור שהשקעה בכנסים בלתי סחירים תהיה מושפעת מאירועים כמו שינויים בריבית או באינפלציה, התרחשויות פוליטיות, גאו-פוליטיות ואחרות. אבל, אירועים כמו ציוץ בן פחות מ-140 תווים לא יורידו השאולה השקעות של מיליארדים וגם לא מיליונים ובטח שלא בסופ”ש אחד. אלה עוצמות של תנודתיות שפשוט לא קיימות בשוק הזה.

בשורה התחתונה, השוק הלא סחיר מהווה היום אי של יציבות למשקיעים יותר מכל מוסד אחר שאנחנו תופסים כסלע איתן. ואפשר לראות את זה בגופים המשתתפים בקריסתה של FTX, בחברות הענק שנפגעו בצורה משמעותית כל כך מהשיגעון בטוויטר ובוודאי מטלטלת הנסד”ק המדוברת.

לשוק הלא סחיר הייתה בעבר תדמית של “הילד הרע”. האירועים האחרונים מבהירים את היתרונות הרבים הברורים שלו ובהחלט מאירים את החסרונות של אחיו הסחיר.

 

*** משקיעים כשירים בלבד ***
בשביל להיות עם היד על הדופק, ולא לפספס שום הזדמנות להשקעה, הירשמו לפלטפורמת המידע של למפרט פמילי אופיס לקרנות השקעה אלטרנטיביות. 
כל הקרנות המובילות בארץ ובעולם, עדכוני תשואות חודשיים וכל המידע הרלוונטי למשקיע במקום אחד

פרסום זה אינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם. המידע המובא לעיל הינו על בסיס נתונים המתקבלים מאתרים כלכליים ו/או אתרים של עורכי מדד ועל כן המידע עלול לכלול מידע שגוי ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינוים אחרים. אין לראות במידע זה כמידע שלם וממצה וכי אין בתשואות ובנתוני העבר כדי להעיד על תשואות ו/או נתונים בעתיד. לכותב עשוי להיות מעת לעת עניין במידע המוצג במסמך זה ו/או נכסים הקשורים במידע כאמור.

עוד לקרוא במגזין:

הורדת דירוג האשראי אינפלציה ריבית

הורדת דירוג האשראי 2024 – ראיון עם הכלכלן הראשי של הפניקס

הורדת דירוג האשראי לישראל: לאור הכותרות על הצפי להכרזת מודיס על הורדת דירוג האשראי של ישראל, מתן שטרית, הכלכלן הראשי של הפניקס, במצגת קצרה, עניינית, ממוקדת וסופר מעניינת על מצב המשק הישראלי היום בהתייחס לדירוג האשראי, הורדת הריבית האחרונה, מצב האינפלציה ועוד. 15 דקות צפייה שהן חובה לכל משקיע, ינואר 2024

קרא עוד »
רפורמת מסלולי ההשקעה

רפורמת מסלולי ההשקעה – עושים סדר בבלגן

רפורמת מסלולי ההשקעה של רשות שוק ההון תכנס לתוקפה ב-1/7/2024: רועי למפרט וערן שמחון מהראל ביטוח עושים סדר בפרטי הרפורמה וכיציד היא עומדת לשנות את השוק: שינויים הצפויים, השפעת הרפורמה על החוסכים וצעדים אופרטיביים לחוסכים ולמשקיעים. עוד וובינר מבית למפרט פמילי אופיס

קרא עוד »
דגל ישראל מחברת המשק הישראלי

המשק הישראלי | יום העצמאות 2024

המשק הישראלי 2024: בעיצומה של המערכה המורכבת, הגדולה והחשובה בתולדות המדינה, מה קורה עם המשק הישראלי? מה ניתן ללמוד מהמספרים ומה הצפי שלנו לבאות. עצמאות 2024 – ישראל במספרים

קרא עוד »

שנחזור אליך?

תודה שנרשמת לניוזלטר שלנו.

כדי לא לפספס אף הזדמנות להשקעה
כדאי לבדוק את טאב ה-Promotions שלך מדי פעם ואפילו להעביר את המייל ל-Inbox

מבטיחים לא לשלוח ספאם!