ניהול תיקים עם ביטוח? מוצר חדש עם בשורה

Picture of מאת: רועי למפרט

מאת: רועי למפרט

מידע נוסף

ניהול תיקים: יש משהו חדש בשוק הסחיר

הפעם, אנחנו בתחום של ניהול תיקים בשוק הסחיר. חורגים מעט מהשוק הבלתי סחיר ומהשקעות שפתוחות למשקיעים כשירים בלבד. לאחרונה, אני מקבל לא מעט שאלות, תהיות מה חדש באזורים הסחירים. שמח להגיד שלפניקס ניהול תיקים יש בשורה בתחום, ואזורים חדשים שאפשר לגלוש אליהם.

אנחנו עם רועי ברכר, מנהל מכירות הפניקס ניהול תיקים. רועי יספר על מוצר חדש שאמור לעזור למשקיעים להגדיל את החלק המנייתי בתיק ההשקעות שלהם.

אפשר להאזין בפודקאסט שלנו, כאן.

הראיון המלא בוידאו (מומלץ כי יש מצגת) כאן למטה, ולהלן עיקרי הדברים:

הפניקס עשו חושבים לא מעט על כל העולם של ניהול תיקים, על איך אפשר לרענן אותו ואיך אפשר לשנות אותו. ואני יכול להגיד שאני חלק מהפיתוח של העולם הזה. חשבנו על זה שאיך כולנו עושים ביטוח כל כל דר אפשרי – בית, רכב, תכשיטים וכו’, אבל למה אין לנו ביטוח לחלק המנייתי בתיק שלנו? המוסדיים כן עושים את זה אבל הפרטיים לא. ובאנו לשנות את זה והתיק החדש שאנחנו מציעים שובר את המוסכמות ואת הנחות היסוד שכולנו מכירים.

תיק השקעות PROTECT הוא תיק עם הגנה בירידות בחלק המנייתי.

ניהול תיקים: התיק החדש שובר את הנחות היסוד

אלה שתי הנחות שביקשנו לשבור:

  1. השקעה במניות טומנת בחובה סיכון גבוה להפסד
  2. השקעות מתקדמות מיועדות למשקיעים כשירים בלבד

אני בניהול תיקים מ-2018 ואני מדבר עם לא מעט משקיעים וברור לכולנו שלאורך זמן הרכיב המנייתי יפיק יותר מאפיק האג”חי. לקוח של ניהול תיקים במשך שנים ארוכות – אחוז המניות שלו יותר גבוה בתיק, אבל המון משקיעים מפחדים להגדיל את החלק המנייתי בתיק שלהם. ההפסד צורם יותר משמחת הרווח – פסיכולוגיה ידועה בעולם ההשקעות. ולכן, בתיק של רוב המשקיעים הרכיב המנייתי לא חוצה את ה-40%. כי לא יודעים עיך להתמודד עם זה כששווקים יורדים ב-20%.

ככל שאנחנו מעלים את אחוז המניות הסיכון הוא יותר גבוה וזוהי הנחת יסוד שאנחנו מנסים לשבור במוצר החדש.

ניהול תיקים – עם ניהול סיכונים מובנה

יצאנו בפברואר 2024 עם תיק השקעות פרוטקט שמתאים לכל לקוח החל מ-500 אלף ₪. תיק ייחודי עם ניהול סיכונים מובנה. כלומר יש לו הגנה על החלק המנייתי בירידה.

התיק עצמו מורכב מהחלק המנייתי והחלק האג”חי. החלק האג”חי, אתם כנראה מכירים זה בסוף שוק ההון הסחיר יש שני מודלים שאנחנו נעזרים בהן. בסוף, התשואות, נכון להיום נעות בחלק האג”חי בישראל סביב 5% שקלי, שזה סדרי גודל של האג”חים שלקוח יכול לצפות קדימה.

כמובן והלוואי וזו הייתה תשואה ישרה, אבל אין מה לעשות השוק עצמו משופע מביקוש והצע אבל אם אחזיק את אגרת החוב עד הפדיון זה סדר הגודל שאקבל. אז יש את האג”ח לפדיון שמחזיק את האג”ח עד הסוף ויש את המודל האקטיבי שאני מנצל הזדמנויות ועובר מאג”ח לאג”ח ולא מחכה עד לפדיון הסופי.

החלק המנייתי מורכב ממדדים גלובליים – חו”ל בלבד. ומה שמעניין במודל ופה כבר אפשר לראות את הגרף במצגת  – אנחנו נעזרים בבנקים זרים הגדולים בעולם שעוסקים בעולם של מוצרים מובנים. מניות עם הגנה. הם מייצרים את זה לכל השוק הגלובלי, כלומר גם לבנקים המקומיים גם לבנקים קטנים בחו”ל ואנחנו בעצם נעזרים בבנקים עם הדירוג הכי גבוה A ומעלה.

אותם בנקים מנפיקים לנו את המוצר כמו אג”ח, מנפיקים לנו אג”ח שהוא לא תשואה וריבית, אלא מנגנון בנוי מראש. מה הוא אומר? הלקוח מחפש חשיפה למדדים שציינתי, כל אחד ע”פ האחוזים שלו, שבעליות הלקוח מקבל את מה שהמדדים עשו בפועל. כלומר, אם אותם מדדים בתום התקופה (כמובן יש גם עניין של מועד פדיון). בתום התקופה הלקוח מקבל את ביצועי המדדים. אם הביצועים היו 30% בתום התקופה, הוא יקבל 30% – נהנה בעליה ב-100% השתתפות.

גרף בניהול תיקים

ניהול תיקים עם ביטוח: מה קורה כשהשוק יורד?

אבל מה קורה בצד הירידות? אפשר לראות שאם הייתם מחזיקים את המדדים בצורה ישירה, המדדים ירדו למינוס 20% בתום התקופה, הלקוח היה מפסיד 20% אבל כאן לקוח לא יכול להפסיד יותר מ-5%. אם בתום התקופה המדדים שהחזקנו ירדו 20%, הלקוח יפסיד רק 5% ובתיאורה עכשיו יש לו סוג של ארביטראז’ הוא יכול לקנות את המדדים 15% למטה או שמגלגלים לו איזשהו מוצר מובנה חדש כי בסוף בעוד שנתיים שנתיים וחצי השוק יהיה במקום אחר ויהיה מוצר אחר ויכול להיות שהוא ימשיך איתו או ילך לשוק ההון הסחיר כדי לנצל את ההזדמנות.

אבל בסופו של דבר הלקוח יודע שהוא לא יכול להפסיד יותר מ-5%. והלקוח מרגיש הרבה יותר בטוח, הוא יודע לאן הוא הולך. וזאת הסיבה שאמרתי מקודם שלקוחות, באמצעות המודל הזה, נחשפים לאחוז יותר גבוה ממה שהם נחשפים בד”כ כי הם יודעים מה יקרה, גם במקרה הגרוע ביותר.

ניהול תיקים Protect – איך זה נראה בחשבון המשקיע?

איך זה נראה בסוף אצל הלקוח, מה הוא רואה בחשבון? יש בנקים שונים שמנפיקים את המוצר המובנה, ואנחנו מחזיקים שליש מהמוצר, מכל בנק. ובסופו של דבר מגיעים לאלוקציה של 55% ארה”ב, 17%אסיה ו-28% אירופה. זה מה שבסוף הלקוח מקבל מאיתנו. בתיק המנוהל הוא יראה את זה בשורות שלו – מניות סל 1 מניות סל 2 וסל 3 וידע בדיוק מתי מועד הפדיון של אותם מוצרים.

לגבי נזילות, בסוף זה מוצר נזיל, זה ניהול תיקים. איך עובדת הנזילות אם יש מועד פדיון של שנתיים וחצי? אבל ברגע שלקוח נכנס, בדומה לאג”ח, נכנס לאסטרטגיה כאן, המדדים ומועד הפדיון נעולים. המוצר עצמו נזיל. וזה ההבדל הגדול בין קרנות השקעה או מוצרים אלטרנטיביים, הלקוח רואה בכל רגע נתון בשערוך של הבנק את השער של המוצר ובכל רגע נתון יכול למכור.

ניהול תיקים עם ביטוח – הפרמייה

זה ניהול תיק באמצעות מדדים פסיביים עם הגנה מובנית. חשוב להבין מה קורה במהלך התקופה:

ככל שאנחנו מתקרבים למועד הסיום, ביצועי המוצר הם כמו השוק. במהלך התקופה, מאחר ובכל התקופה אנחנו משלמים סוג של פרמייה מסויימת. אני משלם על הביטוח. הפניקס חברת ביטוח, אז צריך להבין שאני משלם פרמייה מסוימת על העולם של הביטוח כאן, ככל שאני הולך והזמן עובר, הפרמייה הזאת נשחקת ואני יותר דומה לביצועי המדדים.

אחרי שנה-שנה וחצי, אני ארצה לצאת כי קרה משהו מפתיע, אז לא אקבל בדיוק את מה שהמדדים עשו, אלא טיפה פחות. את הנתון המדויק אני לא יכול להגיד כי הוא תלוי בהמון פרמטרים. אבל הוא לא גדול. אבל אם השווקים ירדו אחרי שנה וחצי והלקוח חייב את הכסף והלקוח במינוס 20% והוא לא יהיה במינוס 5% כי הוא יוצא לפני סוף התקופה, אלא יהיה בכ-10% מינוס. כלומר עדיין הביטוח שלו עובד.

המשחק הגדול של התיק הזה ומה שמעניין זאת היכולת לנצל אחוז יותר גבוה בתיק למניות, בגלל ההגנה.

ניהול תיקים עם ביטוח

ניהול תיקים Protect – חשיפה למט”ח

התיק הזה והמוצרים המובנים שאנחנו קונים, החלק המנייתי עם ההגנה, אנחנו קונים אותו בדולרים. אז אפשר לנהל את כל התיק בדולרים, גם את החלק האג”חי עם אג”ח קונצרני. ואפשר לנהל אותו כמו ברוב המשקיעים שאני רואה היום – בשקלים, אנחנו ממירים את החלק המנייתי עם ההגנה לדולר וקונים לו את זה בדולרים. מאוד יקר היום לקנות את המוצרים האלה נקובים שקל, חשופים דולר או אפילו מגודר. כבר עדיף לעשות את השינוי, זה לא משתלם בסוף מבחינת האסטרטגיה. אבל, חשוב להבין שאין הגנה על הדולר – על השינויים בשער.

אם השוק עולה או יורד והדולר עולה או יורד אז אין עליו הגנה. ההגנה היא רק על נכס הבסיס. הלקוח בתום התקופה יכול לבחור אם רוצה להמיר את הכסף חזרה לשקלים או להישאר בדולרים.

ניהול תיקים Protect בשלושה מסלולים

הפניקס מציעים שלושה מסלולים לבחירה:

מסלול 50% רכיב מנייתי עם הגנה (ו-50% אג”ח ללא הגנה), מסלול 70% רכיב מנייתי עם הגנה ומסלול של 90% רכיב מנייתי עם הגנה.

דמי הניהול משתנים בהתאם לחשיפה המנייתית.


אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או יעוץ במוצר פיננסי ו/או שיווק פיננסי ו/או ייעוץ מס/ ו/או יעוץ פיננסי ו/או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ”ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

עוד לקרוא במגזין:

הורדת דירוג האשראי אינפלציה ריבית

הורדת דירוג האשראי 2024 – ראיון עם הכלכלן הראשי של הפניקס

הורדת דירוג האשראי לישראל: לאור הכותרות על הצפי להכרזת מודיס על הורדת דירוג האשראי של ישראל, מתן שטרית, הכלכלן הראשי של הפניקס, במצגת קצרה, עניינית, ממוקדת וסופר מעניינת על מצב המשק הישראלי היום בהתייחס לדירוג האשראי, הורדת הריבית האחרונה, מצב האינפלציה ועוד. 15 דקות צפייה שהן חובה לכל משקיע, ינואר 2024

קרא עוד »
עופר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר, הראל פיננסים

אינפלציה וריבית, וצמיחה: 2024 בשוק העולמי • שיחה עם ראש אגף כלכלה ומחקר, הראל

אינפלציה וריבית, צמיחה ושווקים – שנת 2024. שיחה עם עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר, הראל פיננסים. מה הצפי לשווקים לשנה הקרובה, מה צפוי לקרות לתיק קלאסי של מניות ואג”ח והאם לצד האטה גלובלית, שוק ההון דווקא יתעורר?

קרא עוד »

שנחזור אליך?

תודה שנרשמת לניוזלטר שלנו.

כדי לא לפספס אף הזדמנות להשקעה
כדאי לבדוק את טאב ה-Promotions שלך מדי פעם ואפילו להעביר את המייל ל-Inbox

מבטיחים לא לשלוח ספאם!