רפורמת מסלולי ההשקעה – עושים סדר בבלגן

Picture of מאת: רועי למפרט

מאת: רועי למפרט

מידע נוסף

רפורמת מסלולי ההשקעה תכנס לתוקפה ב-1 ביולי 2024. בימים בהם רוב כותרות החדשות מוקדשות למלחמה ולאירועים הביטחוניים, מידע אודות הרפורמה נדחק לשוליים וזאת על אף ההשפעה שתהיה לה על חוסכים רבים.

רועי למפרט מאחר את ערן שמחון, מנהל מכירות חיסכון ארוך טווח בהראל חברה לביטוח.

מהי רפורמת מסלולי ההשקעה?

רפורמת מסלולי ההשקעה היא תוצאה של המלצות ועדת יפה, הוועדה המייעצת לממונה על רשות שוק ההון והיא נוגעת בכל תחומי החיסכון שקיימים בחברות הביטוח: מקרנות הפנסיה (מלבד הוותיקות), דרך פוליסות החיסכון כולל פוליסות משתתפות, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות קופות גמל וכד’. כל עולם החיסכון נכנס לתוך הרפורמה ומוחל עליו. כאמור, החל מה-1 ביולי 2024.

כשתכנס לתוקפה רפורמת מסלולי ההשקעה לא יהיה דרך חזרה ולא תהיה דרך לתקן, כל חברות ההשקעה בתי השקועת וחברות הביטוח מחויבות לה. ההוראות יחולו כל כלל החוסכים בארץ, הקיימים והחדשים כאחד. אבל חשוב להדגיש: המסלול הכללי, הגדול והנפווץ בעולם החוסכים לא יפגע ויישאר כפי שהוא היום.

איפה זה כן בא לידי ביטוי? במסלולי ההשקעה המתמחים כמו אג”ח, S&P500, חו”ל, עד 10% מניות, עד 20% מניות וכו’.

בהתאם לכך, נשלחו ללא מעט לקוחות בשבועות האחרונים מכתבים בנוסח שאם לא ישארו במסלול הכללי או במודל הצ’יליאני (תלוי גיל), לרובם שונה המסלול. יש לקוחות שהשתנתה להם מדיניות ההשקעה בעקבות רפורמת המסלולים, וזה לא עניין של מה בכך.

 

ועכשיו, בואו נצלול יחד פנימה. (ואפשר להאזין לפרק, כאן בפודקאסט שלנו)

רפורמת מסלולי ההשקעה: למה בעצם?

הדברים המרכזיים שהרפורמה מבקשת לעשות הם:

  • עידוד והקמה של מסלולי השקעה עוקבי מדדים חדשים בשוק החוסכים.
  • הגברת שקיפות המידע אודות המחירים והעלויות כך שיהיו ידועים מראש.

כדי:

  • לשפר ולשכלל את תחום ניהול ההשקעות ע”י הגדלת היצע מסלולי ההשקעה המוצעים לחוסכים במחירים שונים, תוך שיפור יכולות ההשוואה ביניהם.
  • להגביר את התחרות בענף החיסכון הפנסיוני.
  • להקל על החוסך להבין את סך העלויות שנגבות ממנו במהלך תקופת ההשקעה.

 

רפורמת מסלולי ההשקעה

בנוסף, רפורמת מסלולי ההשקעה מכניסה קביעה של מסלולי השקעה חובה, היא מסירה מגבלות שהיו על פתיחת מסלולים חדשים וקובעת כי השקעה במסלול כספי תהיה מוגבלת לשנתיים. בתום שנתיים החוסך או החוסכת אמורים לבחור לאיזה מסלול לעבור אוטומטית. זה שינוי חשוב ומשמעותי ששומר על החוסכות והחוסכים שלא “ישכחו” במסלול הזה, שהוא יותר בגדר “בונקר” לכסף בתקופות של אי ודאות ופחות אפיק שמשיא רווחים.

רפורמת מסלולי ההשקעה: חלוקה לשלושה סלים

מסלולי ההשקעה עומדים להיות מחולקים בכל היצרנים לשלושה סלי השקעה:

  • מסלול תלוי גיל.
  • מסלולים כלליים (עם סילוף שלהם, על כך בהמשך).
  • מסלולים מתמחים (S&P500 וכד’).

רפורמת מסלולי ההשקעה מאפשרת:

הרחבה של מגוון אפשרויות ההשקעה, הפרדה בין מסלולים עם חשיפה לנכסים בלתי סחירים וללא חשיפה (שם המסלול ישקף אם יש חשיפה לנכסים בלתי סחירים, מבלי שיהיה צורך בבחינת הרכב הנכסים), מסלולים מתמחים זהים בכל המוצרים: מסלולי ההשקעה עם ההתמחויות השונות יהיו פתוחים להשקעה, עם אותה מדיניות השקעה, בכל המוצרים (פוליסות חיסכון, מגוון קופות גמל, גמל להשקעה, גמל, השתלמות ופנסיה).

>> כדי להתעדכן בכל מסלולי ההשקעה שחברת הראל ביטוח מציעה לחוסכים ולמשקיעים, צפו בוידאו המלא.

נקודה חשובה שהתייחסנו אליה, וזאת בעקבות פניות משקיעי למפרט פמילי אופיס שמתעניינים בנושא: השקעות במסלולי קיימות, שעומדות בסטנדרט הבינלואמי של עקרונות ה-SDG של האו”ם.

רפורמת מסלולי ההשקעה: קיימות

בהראל קיים מסלול מיועד למשקיעים שמעוניינים בחשיפה להשקעות בחברות שעיקר פעילותן העסקית מקדמת את יעדי האו”ם לפיתוח בר-קיימא – SDG. הענפים המרכזיים שהמשקיע יהיה חשוף אליהם – הטכנולוגיה, הקמעונאות, הבריאות התעשייה והתשתיות – אלה הענפים המרכזיים שקל לנו להתמקד בהם כי התקנונים שלהם מפורסמים והן חברות בורסאיות כך שאנחנו יכולים לראות מה הן עושות בפועל עם מנהל השקעות שעוקף אחר הפעילות שלהן.

לאו”ם יש מדד חברות – מדד לכל דבר בדומה לת”א 25 או ל-S&P500 לצורך העניין. הוא עוקב אחר פעילותן ומכניס אותן למדד בהתאם לאג’נדה שלו. מנהל ההשקעות במסלול הקיימות עוקב אחר הודעות האו”ם לעניין המדד. וכל חברה שמתיישרת על פי התקנון הזה נכנסת למדד הזה, אנחנו בוחנים אותה ומכניסים אותה למסלול קיימות.

הבטחה מאיתנו: בקרוב נערוך ראיון עם מנהל ההשקעות עצמו ולהבין איך זה עובד, מה האחזקות בחו”ל, אם יש בארץ, איך מודדים את ESG, גרין ווש וכל הפרטים שחשוב שמקיעים יבינו.


אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או יעוץ במוצר פיננסי ו/או שיווק פיננסי ו/או ייעוץ מס/ ו/או יעוץ פיננסי ו/או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ”ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

עוד לקרוא במגזין:

אלוקציה אהובתי: השקעה בנכסים לא סחירים

השקעה בנכסים לא סחירים: אלוקציה מנצחת לתיק ההשקעות

חוגגים פרק ראשון של “אלוקציה אהובתי” עם איתי אלנתן, מנכ”ל לידר הון פרטי וניתוח תיק ההשקעות החדש של המשקיע המתוחכם. לא על מניות ואג”ח בלבד עומדים תיקי ההשקעות הגדולים בעולם, אלא על אלוקציה מתוחכמת בהרבה ועם נתח הולך וגדל של השקעה בנכסים בלתי סחירים בכלל ובפרייבט אקוויטי בפרט

קרא עוד »

שנחזור אליך?

תודה שנרשמת לניוזלטר שלנו.

כדי לא לפספס אף הזדמנות להשקעה
כדאי לבדוק את טאב ה-Promotions שלך מדי פעם ואפילו להעביר את המייל ל-Inbox

מבטיחים לא לשלוח ספאם!