שוק המניות האמריקאי | מרץ 2024

Picture of גיא הלר

גיא הלר

שוק המניות האמריקאי

גיא הלר, אנליסט למפרט פמילי אופיס | מרץ 2024

שווה לשים לב למתרחש בשוק המניות האמריקאי בתקופה הנוכחית. ריבית הפד עומדת כיום על 5.50% לאחר מהלך עליה מהיר, שארך כשנה – מרמות אפסיות לרמת השיא שהיא עומדת כיום.

קיימת דעים בקרב האנליסטים והציפיות של שוק ההון כי מהלך עליות הריבית הגיע לסיומו וכעת רק נותר לצפות מתי יתחיל הבנק המרכזי לבצע הפחתות ריבית. השאלה מתי ובכמה הזמן. בינתיים, בהאתם לצפיות האנליסטים, הודיע הפד בישיבתו האחרונה על השארת הריבית על כנה. נכון לעת הזו אין בכוונתו להוריד את הריבית בעתיד הנראה לעין, אך ברור שתהליך עלייתה הסתיים.

הפד רוצה לוודא כי האינפלציה מתכנסת אל היעד של הבנק שהינו 2% ועל כן לא יפעל להוריד את הריבית כל עוד אינו בטוח כי האינפלציה אכן בדרך לשם.

על מנת שהאינפלציה תדעך צריך שהכלכלה ‘תצטנן’ אולם כרגע הנתונים לא מעידים על כך שהכלכלה נחלשת, הבנק רוצה לפעול כך שהכלכלה לא נחלשת מידי אבל האינפלציה מתכנסת ליעד.

יצאנו לבדוק את ההיסטוריה

החלטנו לבדוק מה קרה בעבר בנקודות זמן בהן הכלכלה האמריקאית היתה במצב דומה שבו הריבית נמצאת בשיא וההערכות הן שהיא עומדת בפני תהליך ירידה ואיך נראה שוק המניות האמריקאי באותן נקודות.

מצאנו שבספטמבר 2000 וספטמבר 2007 הריבית היתה בשיא ובדומה להיום נותרה מספר חודשים ברמת השיא אליה הגיעה. ב-2000 עמדה הריבית על-6.5% וב-2007 ל5.25% אחרי שנה שעמדה על אותה רמה.

ספטמבר 2000

טרם מהלך הירידה של הריבית עמד מדד S&P500 על שיא של 1485 נקודות ב אוגוסט 2000 וצלל במהלך של שנתיים וחצי על לרמות של 830 נקודות (ירידה של 44 אחוזים) במרץ 2003.

משבר זה נודע בשם בועת הטכנולוגיה עת הובילו מניות הטכנולוגיה את הירידות לאחר שמחירי המניות התנתקו משווין האמיתי והשווקים לא תמחרו את הסיכון האמיתי בחברות.

ספטמבר 2007

ב-2007 היה המשבר בשוקי המניות קשור יותר לשערי הריבית וכונה משבר הסאבפריים בו העליות בשוקי המניות הוזנו על ידי איגוח של משכנתאות של לווים בסיכון ובמקרים רבים נארזו סלי משכנתאות תחת מוצר חדש שקיבל דירוג ותמחור כאילו היה ברמת סיכון נמוכה בהרבה מהסיכון האמיתי שנבע מההלוואות בסיכון שנמצאו בפועל באותם מוצרים.

נראה כי זו הסיבה שהירידות בשוק המניות היו בצמוד להורדת ריבית, הפד מיהר להוריד את הריבית על מנת לפתור את בעיית הנזילות בשווקים אולם הדבר לא בלם את הנפילות ומדד   S&P500 צלל מרמות של 1557 נקודות עד לשפל של 683 נקודות   (ירידה של 56 אחוזים) במרץ 2009.

בשני המקרים הריבית הגיעה לשיא על רקע התחממות הכלכלה ועליה ניכרת בשיעורי האינפלציה:

בסוף שנת 2000 עמד שיעור האינפלציה בארה”ב על 3.37%

בסוף שנת 2007 עמד שיעור האינפלציה בארה”ב על 2.85%

בסוף שנת 2023 עמד שיעור האינפלציה בארה”ב על 3.4%

הצמיחה בתוצר היתה בשנת  2000  4.1%, בשנת 2007 עמדה הצמיחה על 2% וב-2023 הייתה 2.5%

בדקנו גם את מכפיל הרווח במדד S&P500: בשנת 2000 הוא עמד על 29, ב-2007 על 21  ואילו היום מכפיל הרווח במדד עומד על 26.91(!)

S&P 500 ריבית הפד

שוק המניות האמריקאי: מכפילים גבוהים

ניתן לומר שמבחינת רמת האינפלציה שלושת המקרים היו דומים, מבחינת התמחורים בשנת 2000 רמת המחירים בשווקים היתה בשיא ומנותקת ממודלים כלכליים. גם מבחינת הצמיחה בתוצר היה דמיון רב יותר בין המצב בשנת 2007 להיום.

המפולת במדדי המניות היתה מהירה וחדה הרבה יותר בשנת 2008 מאשר בשנת 2000 אבל השוק הדובי נמשך זמן רב יותר ב-2000 מאשר ב2008 בו היה תיקון מפתיע ומהיר.

נסכם ונאמר כי היום, אחרי רצף עליות של 15 שנה משנת 2009 למעט תיקון בשנת הקורונה המחירים בשוק המניות האמריקאי רחוקים מלהיות זולים, המכפילים ברמות גבוהות מאד במיוחד במניות הטכנולוגיה שם מדד הנאסד”ק מגלם מכפיל ממוצע של למעלה מ-25 לעומת ממוצע של כ-28 בממוצע ב-10 השנים האחרונות.

אין מדובר עדיין במחירי בועה כמו שהיו בשנת 2000, צריך לזכור שב-2022 השווקים חזרו לרציונליות והיתה ברירה טבעית של החברות עם מודל הכנסות אמיתי והשוק שהתבגר מאז משבר הטכנולוגיה עבר תהליך של ברירה טבעית.

כיום לאחר רצף העליות רצוי לבצע stock picking ולהתמקד בסקטורים שיהיו חסינים גם למיתון כמו בנקים, ביטוח, חברות בטחוניות, מזון, תרופות ותשתיות.

מוקדם גם להספיד את שוק המניות וייתכן שיסיים את 2024 בטריטוריה חיובית אבל כנראה שלא נראה שוב עליות דו ספרתיות במדדים.

עוד לקרוא במגזין:

אמיר כהנוביץ ריבית אפס

האם נחזור ל-ריבית אפס? אמיר כהנוביץ’ לא שולל

ריבית אפס – משהו שעוד נראה? אמיר כהנוביץ’, הכלכלן הראשי של הפניקס טוען שכן. כהנוביץ’ מתארח בפרק הראשון של “אלוקציה האהובתי”, הפודקאסט של למפרט פמילי אופיס. על השווקים של היום בעולם, על הכלכלה במאקרו ועל השוק הישראלי, על מחירי הנכסים, על הריבית הצפויה ב-2024 (רמז: בכותרת) בעיניו ועל המשברים שעוד צפויים לנו.

קרא עוד »
חשבון השקעות בארצות הברית

ניהול חשבון השקעות בחו”ל: הכירו את אינטראקטיב ישראל

רבים ממשיכים להתעניין באפשרויות לניהול חשבון השקעות בחו”ל. הפעם ערכתי ראיון עם גלעד בצרי, מנכ”ל אינטראקטיב ישראל. על האפשרויות העמודות בפני משקיע ישראלי לפזר השקעות בין גיאוגרפיה, מטבעות, מכשירי השקעה ומוסדות פיננסיים

קרא עוד »
קרנות פרייבט אקוויטי. top tier

Top Tier פרק 1 | פרייבט אקוויטי מבוא, היסטוריה והתפתחות. עם מושאק ליפשיץ

הפרק הראשון של Top Tier, סדרת הפרקים בפודקאסט שלנו שמוקדשת לפרייבט אקוויטי בלבד.
אורח באולפן: מושאק ליפשיץ מפנתאון. ביחד נדבר על יתרונות ההשקעה בקרנות פרייבט אקוויטי, על הקשיים שעומדים בפני המשקיעות והמשקיעים פרטיים בתחום הזה וגם מבט אל עתיד התחום הן מבחינת המשקיעים הפרטיים והן מצד המוסדיים

קרא עוד »

שנחזור אליך?

תודה שנרשמת לניוזלטר שלנו.

כדי לא לפספס אף הזדמנות להשקעה
כדאי לבדוק את טאב ה-Promotions שלך מדי פעם ואפילו להעביר את המייל ל-Inbox

מבטיחים לא לשלוח ספאם!